HOME BLOG NASZE PRODUKTY REALIZACJE ROZWIĄZANIA & DYSTRYBUCJA DO POBRANIA SZKOLENIA MONITORING SKLEP

Dobór inwertera fotowoltaicznego – który wybrać?

Skoro wiemy już jakie podstawowe normy powinien spełniać inwerter oraz na jakie komponenty wewnętrzne należy zwrócić uwagę, nadszedł czas na omówienie kluczowych parametrów inwertera świadczących o jego wydajności oraz jakości.

Parametry o których mowa powyżej to:

1. Sprawność europejska inwertera
2. Napięcie startu
3. Napięcie maksymalne
4. Zakres napięć pracy MPPT
5. Stopień ochrony IP
6. Monitoring inwertera fotowoltaicznego

SPRAWNOŚĆ EUROPEJSKA INWERTERA FOTOWOLTAICZNEGO

Wartość ta określona jest poniższym wzorem:
Spr. Euro = 0.03 x Spr.5% + 0.06 x Spr.10% + 0.13 x Spr.20% + 0.1 x Spr.30% + 0.48 x Spr.50% + 0.2 x Spr.100%

Jest to nic innego niż średnia ważona sprawności dla poszczególnych procentowych stopni obciążenia inwertera. Wartość sprawności europejskiej określa nam wydajność mierzoną w skali roku dla różnych mocy inwertera w zależności od pory roku. Bierze ona pod uwagę wydajność inwertera zimą, gdy promieniowanie słoneczne jest znikome a produkcja z fotowoltaiki jest na niskim poziomie, jak również okresy wiosenne, letnie oraz jesienne gdy produkcja jest o niebo lepsza przez co inwerter jest bardziej obciążony.

Kluczowa informacja: Im wyższa wydajność europejska inwertera fotowoltaicznego tym jego wydajność w skali roku będzie wyższa co oznacza większą produkcję. Dobierając inwerter fotowoltaiczny należy brać pod uwagę produkty o sprawności europejskiej na poziomie minimum 97% dla inwerterów jednofazowych oraz 97.5% dla inwerterów trójfazowych.

NAPIĘCIE STARTU INWERTERA FOTOWOLTAICZNEGO

Wartość, która stanowi o momencie w którym inwerter fotowoltaiczny uruchomi się rano oraz wyłączy się wieczorem. Mówi ona jakie minimalne napięcie powinno zostać dostarczone z paneli fotowoltaicznych by inwerter został wzbudzony.

Dlaczego ta wartość jest zatem tak istotna?

Otóż wyobraźmy sobie sytuację, w które to dla wybranego okresu w roku inwerter „obudzi” się około godziny szóstej rano. Drugi natomiast, z wyższym napięciem startu będzie się uruchamiał w okolicach godziny ósmej. Podobna różnica czasowa będzie miała miejsce wieczorem gdy inwertery będą przechodziły w stan uśpienia.
Drugim bardzo ważnym aspektem jest radzenie sobie z dniami w którym mamy nasłonecznienie na niskim poziomie oraz z lokalnym zacienieniem. Inwertery posiadające niskie wartości napięcia startu (około 80V dla inwerterów jednofazowych oraz 140-200V dla inwerterów trójfazowych) z zasady będą lepiej pracowały w mniej korzystne dni.

Kluczowa informacja: Dwugodzinna różnica w czasach uruchamianie oraz wyłączania, dodatkowo lepsza kontrola pracy przy słabym nasłonecznieniu pozwala na wygenerowanie około 10-15% więcej energii w skali roku!!

NAPIĘCIE MAKSYMALNE INWERTERA FOTOWOLTAICZNEGO

Wartość istotna dla redukcji kosztów inwestycji. Określa ona maksymalną liczbę paneli fotowoltaicznych jakie jesteśmy w stanie połączyć w jednym ciągu szeregowo. Chodzi tutaj o nic innego jak zmniejszenie kosztów okablowania oraz zabezpieczeń po stronie DC. Przykładowo dla inwertera z napięciem maksymalnym wynoszącym 1000V możemy podłączyć około 24 paneli w jednym szeregu. Porównując z wartością 800V będziemy mogli przyłączyć ich około 20. W sytuacji gdy mamy 48 paneli będziemy zmuszeni na wykonanie dodatkowego ciągu oraz zabezpieczeń.

Kluczowa informacja: Maksymalne napięcie startu pozwala na redukcję kosztów inwestycyjnych w postaci okablowania oraz zabezpieczeń strony DC. Napięcie dla inwerterów jednofazowych powinno wynosić 500-550V, dla inwerterów trójfazowych 1000V

ZAKRES NAPIĘĆ PRACY MPPT
(ang. Maximum Power Point Tracking – pl. Punkt śledzenia mocy maksymalnej)

Wartość, która mówi o zakresie pracy w jakim inwerter będzie pracował z jego maksymalną możliwą wydajnością przy danym nasłonecznieniu. W tym przedziale, inwerter będzie pracował wykorzystując algorytm przeszukiwania punktu MPP. Punkt ten określa wymuszanie z ciągu paneli fotowoltaicznych najbardziej korzystnego punktu pracy w charakterystyce prądowo-napięciowej paneli fotowoltaicznych. Poniższy rysunek przestawia kartę charakterystyki, którą można znaleźć w każdej karcie katalogowej paneli fotowoltaicznych. Punkt oznaczony jako MPP określa maksymalną moc jakie panel fotowoltaiczny jest w stanie wygenerować.

Kluczowa informacja: Im szerszy zakres pracy MPPT tym większa wydajność inwertera w skali roku. Należy wybierać produkty, posiadająca największe zakresy napięć MPPT gdyż maksymalizuje to roczne uzyski energii.

STOPIEŃ OCHRONY IP

Wartość mówiąca o możliwości montażu inwertera fotowoltaicznego. Im wyższa wartość tym produkt jest odporniejszy na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Bardzo istotna wartość w momencie montażu inwertera na zewnątrz budynku – przykładowo na ścianie budynku lub konstrukcji gruntowej. Minimalna wartość stopnia ochrony IP jaką należy brać pod uwagę to IP65. Wartość 65 określa stopień ochrony przed ciągłym strumieniem wody.

Kluczowa informacja: Stopień ochrony IP65 to minimalna wartość jaką należy brać pod uwagę przy wyborze inwertera.

MONITORING INWERTERA FOTOWOLTAICZNEGO

Punkt wymieniony jako ostatni jednak należy go traktować na równi z pozostałymi. Dobrej jakości inwerter fotowoltaiczny powinien być wyposażony w możliwość kontroli oraz analizy parametrów jego pracy. W dobie informatyzacji powinniśmy wybierać produkty pozwalające na obserwację poprzez przeglądarkę internetową poprzez komputer oraz aplikację na telefony komórkowe. Monitoring powinien pozwalać odczytywać wszystkie parametry takie jak: napięcia, prądy, moce DC oraz AC, częstotliwość prądu AC, na przestrzeni czasu z archiwizacją danych od początku jego pracy. Dodatkowo bardzo ważną funkcją jest alarmowanie użytkownika o błędach oraz przerwach w produkcji poprzez powiadomienia na przykład poprzez wiadomość email. Pozwala to na bardzo szybką reakcję serwisową co zmniejsza czasy przestoju, co oczywiście skutkuje maksymalizacją produkcji.

Kluczowa informacja: Monitoring inwertera fotowoltaicznego musi analizować pracę inwertera z archiwizacją danych oraz informować o błędach i przerwach w produkcji.

Opisaliśmy Państwu najważniejsze parametry na jakie należy zwrócić uwagę wybierając inwerter fotowoltaiczny dobrej jakości. Jeśli powyższe informacje nie będą dla Państwa wyczerpujące, zachęcamy do kontaktu z nami – wyjaśnimy wszelkie nieścisłości oraz wątpliwości.