HOME BLOG NASZE PRODUKTY REALIZACJE ROZWIĄZANIA & DYSTRYBUCJA DO POBRANIA SZKOLENIA MONITORING SKLEP

Jak dobrać odpowiedni inwerter fotowoltaiczny do moich potrzeb i oczekiwań.

Po podjęciu decyzji o inwestycję w instalację fotowoltaiczną, przychodzą do głowy pytania: jakie panele oraz jaki inwerter powinienem/am wybrać by instalacja spełniała moje oczekiwania oraz potrzebny.
Zacznijmy od doboru inwertera

Zakładając, że na podstawie rocznych rachunków za energię elektryczną (dla przykładu 4000kWh) szacujemy wielkość instalacji na około 4kW. Poniższy przykład będzie miał zastosowanie tylko dla instalacji od 3-4.6kW. Dla instalacji poniżej 3kW należy wybrać inwerter jednofazowy. Dla instalacji powyżej 4.6kW należy wybrać inwerter trójfazowy.

Dla instalacji do 4.6kW powinniśmy zadać sobie pytanie: czy moja instalacja powinna być wyposażona w inwerter jednofazowy lub trójfazowy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – wystarczy wiedzieć w jaki sposób mamy podłączone energochłonne urządzenia w domu. To znaczy, czy wszystkie energochłonne urządzenia są podłączone pod jedną fazę czy równomiernie rozbite na trzy. Jeśli odpowiedzią są urządzenia podłączone pod jedną fazę, proponujemy zastosowanie inwertera jednofazowego. W przeciwnym przypadku należy zastosować inwerter trójfazowy.

Dlaczego tak jest?

Wynika to z faktu bilansowania energii z zakładem energetycznym!

Inwerter trójfazowy produkuję energię równomiernie na każdą fazę co w przypadku inwertera 4kW da około 1333W na każdą fazę. Ilustrując przykład:

1. Urządzenia energochłonne podłączone pod jedną fazę:
– pobór około 5kW w szczycie zapotrzebowania
– pozostałe fazy mniej obciążona na poziomie około 0.7kW w szczycie zapotrzebowania (przykładowo oświetlenie LED itp.)
inwerter jednofazowy produkujący około 4kW w szczycie – nadwyżka oddawana do sieci z możliwością późniejszego odbioru. Podłączony pod najbardziej obciążoną fazę.

Wynik: Najbardziej obciążona faza zostaje najkorzystniej zbilansowana.

2. Urządząnia energochłonne podłączone pod jedną fazę:
– pobór około 5kW w szczycie zapotrzebowania
– pozostałe fazy mniej obciążona na poziomie około 0.7kW w szczycie zapotrzebowania (przykładowo oświetlenie LED itp.)
– inwerter trójfazowy produkujący około 4kW w szczycie – nadwyżka oddawana do sieci z możliwością późniejszego odbioru.

Wynik: Najbardziej obciążona faza zostaje niekorzystnie zbilansowana, podobnie jak fazy mniej obciążone. Na najbardziej obciążonej fazie uzyskujemy braki produkcyjne, natomiast na fazach mniej obciążonych – nadwyżkę produkcji.

Reasumując powyższe – należy sprawdzić jak są podłączone urządzenia energochłonne w domu i na tej podstawie wybrać inwerter jedno lub trójfazowy dla przedziału mocy 3-4.6kW.

Drugim ważnym aspektem jest dobór mocy paneli fotowoltaicznych do mocy inwertera.
Inwertery Growatt pracują w bardzo szerokim zakresie napięciowym i nie wymagają w porównaniu z innymi producentami przewymiarowania mocy paneli fotowoltaicznych względem mocy inwertera. Dobrym zwyczajem jest przewymiarowanie paneli fotowoltaicznych względem inwertera o około 10%. Wynika to z faktu spadku sprawności paneli na przestrzeni lat oraz bilansowania z zakładem energetycznym.

W przypadku inwerterów Growatt istnieje możliwość również wyboru inwertera większej mocy dla mniejszej łącznej mocy paneli fotowoltaicznych. Dla przykładu jest możliwość podłączenia inwertera 10kW do instalacji 5kW. W tym przypadku należy podłączyć panele fotowoltaiczne pod 1 MPPT. Uzyski w skali roku będą identyczne jak w przypadku inwertera 5kW. Nasuwa się pytanie – dlaczego tak robić? A no dlatego, że niektórzy użytkownicy preferują wypróbowanie instalacji w pierwszym roku i jeśli spełni ona ich oczekiwania – dołożenie drugiej partii paneli.

Dlaczego zatem nie kupić drugiego inwertera?

Koszt drugiego inwertera jest o około 2/3 większy niż w przypadku zakupu większego inwertera od razu.

Poniżej zamieszczamy przykładowe raporty z doboru inwertera fotowoltaicznego dla różnych wariantów.
Zapytaj swojego instalatora o przedstawienie takiego raportu!

Powyższe w znacznym stopniu wyczerpuje temat doboru inwertera odpowiedniego typu oraz mocy do naszej instalacji. Jeśli jednak będą mieli Państwo dodatkowe pytania bądź wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.