HOME BLOG NASZE PRODUKTY REALIZACJE ROZWIĄZANIA & DYSTRYBUCJA DO POBRANIA SZKOLENIA ZESPÓŁ KALKULATOR HYBRYD FAQ WIRTUALNE STOISKO MONITORING SKLEP

Mój Prąd – program rządowy powraca w wersji 3.0

Mój prąd – dofinansowanie do fotowoltaiki

Program rządowy Mój Prąd powraca w wersji 3.0.

Poznaliśmy już nieco więcej szczegółów na temat długo wyczekiwanego programu Mój Prąd. Jego poprzednia edycja zakończyła się pod koniec 2020 roku.

  1. Pierwszą i kluczową informacją jest to, iż program obejmie inwestorów, którzy zainwestowali w instalację fotowoltaiczną po zakończeniu drugiego naboru. W związku z czym będą mogli oni złożyć wniosek do nowej odsłony programu. Uruchomienie naboru dla trzeciej edycji planowane jest na 1 lipca 2021 roku.
  2. Nadal dotowane będę mikroinstalacje fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną na potrzeby własne inwestora. Mikroinstalacja musi się mieścić w przedziale mocy 2-10kW.
  3. Poziom dofinansowania natomiast będzie zależny od zakresu rzeczowego inwestycji.
  4. W kuluarach spekuluje się również o rozszerzeniu dotacji na nowe rozwiązania, między innymi o magazyny energii.

 

Mój Prąd – cele programu

 Jak powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski

„Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej.” 

 

Marka Growatt New Energy posiada w swoim asortymencie sprzęt niezbędny do montażu zestawu hybrydowego: inwertery hybrydowe jednofazowe oraz trójfazowe, akumulatora niskonapięciowe i wysokonapięciowe, a także wszystkie niezbędne akcesoria.

 

Jarosław Stępień – menadżer produktu w firmie Ideapv – Instalacje odnawialnych źródeł energii OZE wypowiedział się na temat trzeciej edycji programu Mój Prąd oraz ewentualnego dofinansowania do magazynów energii.

„Z całą pewnością można potwierdzić, że poprzednie edycje pomocowego programu „Mój Prąd” przyczyniły się do niesamowitej popularności fotowoltaiki w Polsce. Zainstalowaną moc szacuje się obecnie na ponad 4 GW. Rozsądnym wydaje się również posunięcie ustawodawcy. Ma ono na celu przesunięcie części środków finansowych na zakup systemów magazynowania energii. Pozwoli to beneficjentowi na korzystanie z własnej energii w całości. Dzięki temu uniknie dwudziesto-, bądź trzydziestoprocentowej prowizji dla zakładów energetycznych za przechowywanie nadprodukcji z domowej instalacji fotowoltaicznej.”

 

Wiadomość o kolejnej odsłonie programu Mój Prąd ponownie tchnęła życie w branżę OZE.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wkrótce poda szczegóły dotyczące trzeciej edycji programu „Mój Prąd”. Dowiemy się również, jaki będzie przewidziany budżet.