HOME BLOG NASZE PRODUKTY REALIZACJE ROZWIĄZANIA & DYSTRYBUCJA DO POBRANIA SZKOLENIA ZESPÓŁ KALKULATOR HYBRYD FAQ WIRTUALNE STOISKO MONITORING SKLEP

Błąd 129 AC OUT OF RANGE – rozwiązanie problemu

“Błąd 129 AC OUT OF RANGE” jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów w falownikach marki Growatt. Nie jest to jednak krytyczny problem, który powinien posiadaczom inwerterów Growatt spędzać sen z powiek. Przede wszystkim należy najpierw zrozumieć, co oznacza ten komunikat?

 

Co oznacza błąd “129 AC OUT OF RANGE”?

“Błąd 129 AC OUT OF RANGE” informuje nas o zbyt wysokim napięciu w sieci zakładu energetycznego lub o tym, iż zakład energetyczny nie jest w stanie odebrać produkcji.

 

Najczęstsza przyczyna błędu?

Po przeprowadzeniu analizy oraz sporządzeniu statystyk zgłoszeń powyższego błędu jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, iż przyczyną tego problemu w 98% jest zła nastawa w falowniku. Nastawa ta powinna być ustawiona zgodnie z polską normą EN50438, czyli:

DIP 1, 2 oraz 4 powinien być skierowany w górę na pozycję ON.

UWAGA! Zmianę nastaw należy dokonywać tylko i wyłącznie po odłączeniu falownika od napięcia, czyli wyłączeniu strony AC i DC. W przeciwnym razie możemy spowodować poważne uszkodzenia falownika.

Poniższe zdjęcie przedstawia poprawne ustawienie zworków DIPinwerterze Growatt.

blad-129-ac-out-of-range-rozwiazanie-problemu

 

Pozostałe możliwe przyczyny?

Jeśli powyższe rozwiązanie polegające na poprawnym ustawieniu nastaw falownika nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, to nie należy się załamywać. Przygotowaliśmy gotowy poradnik, który pozwoli na zagłębienie się w tematykę tego problemu.

 

Pod poniższym linkiem znajduje się wspomniane powyżej kompendium wiedzy na temat błędu “129 out of range”.

https://growatt.pl/wp-content/uploads/2020/11/GROWATT-B%C5%81%C4%84D-129-AC-OUT-OF-RANGE.pdf

 

Kolejnym krokiem, jaki sugerujemy wykonać jest kontakt z instalatorem lub wykonawcą instalacji fotowoltaicznej, który udzielił gwarancji na wykonaną instalację i jest w pełni odpowiedzialny za jej poprawne działanie lub skontaktowanie się z naszym serwisem Growatt czynnym siedem dni w tygodniu od godziny 8:00 do 16:00. Numer telefonu 32 729 99 18 wew. 4.

 

Należy pamiętać, że wszelkie czynności związane z instalacją fotowoltaiczną powinien wykonywać wykwalifikowany elektryk lub instalator w uzgodnieniu z wykonawcą instalacji fotowoltaicznej, który udziela gwarancji na wykonaną instalację.

 

Na http://forum-growatt.pl/ można przeczytać wiele innych poradników oraz informacji na temat naszych produktów sprzedawanych w sklepie internetowym https://sklep.growatt.pl.