Nadwyżka energii z fotowoltaiki jest problemem, z którym posiadacze instalacji fotowoltaicznych borykają się coraz częściej. Głównym problem jest brak pomysłów na jej zagospodarowanie. Nadwyżka energii z fotowoltaiki występuje zazwyczaj wiosną i latem. Najczęściej wynika to ze źle dobranej instalacji fotowoltaicznej, której moc ostatecznie przewyższa zapotrzebowanie klienta na energię elektryczną.
Uzyskaną energię z paneli fotowoltaicznych można zużywać na aktualne potrzeby, magazynować lub sprzedawać do sieci.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, jednym z głównych powodów występowania nadwyżki energii jest zakup instalacji fotowoltaicznej o zbyt dużej mocy. Wtedy też produkuje ona za dużo energii w stosunku do naszego zapotrzebowania.
Źle dobrana instalacja może wynikać z niewiedzy przedstawiciela handlowego firmy, która wykonywała montaż. Dobry sprzedawca powinien najpierw przeanalizować potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej.
Ważną sprawą jest również, aby nie decydować się na kupowanie instalacji fotowoltaicznej większej, niż nasze zapotrzebowanie. Metoda „na zapas” nie zawsze przynosi korzyści. Warto zauważyć, iż urządzenia elektryczne zużywają coraz mniej energii elektrycznej i są coraz bardziej przyjazne dla środowiska.
Warto zatem wcześniej dokładnie przemyśleć jaką moc instalacji fotowoltaicznej będziemy potrzebować, aby nie oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii za darmo do zakładu energetycznego.
Instalacje fotowoltaiczne on-grid podłączone są do sieci energetycznej. W tego typu instalacjach nadmiar wyprodukowanej energii energetycznej możemy przekazywać do zakładu energetycznego. Wynika to z Umowy prosumenckiej. Prosument zgodnie ze wcześniej wspomnianą umową może nadwyżkę energii odebrać z sieci i zużyć na własne potrzeby w późniejszym okresie. Należy jednak pamiętać, iż odbiór energii musi nastąpić nie później, niż do końca okresu rozliczeniowego. Brak odebrania nadwyżki wyprodukowanej energii z sieci wiąże się z tym, że energia ta przepada, a prosument nie otrzyma z tego tytułu żadnych pieniędzy.
Instalacje fotowoltaiczne off-grid sprawdza się wtedy, gdy w najbliższej okolicy nie znajdują się żadne linie energetyczne. W związku z tym nie ma możliwości przekazywania nadwyżki energii do sieci. Co za tym idzie, nie będziemy mogli również tej nadwyżki potem odebrać. Marka Growatt ma w swojej ofercie rozwiązania dla instalacji typu off-grid. Inwerter fotowoltaiczny SPF5000ES może być zasilany na 3 sposoby: z paneli fotowoltaicznych, z sieci energetycznej oraz z agregatu. Dodatkowo falownik ten pracuje z dedykowanymi akumulatorami Growatt ARK-2.5L-A1. Baterie te nie są wymagane do poprawnego działania inwertera, jednak niezbędne do magazynowania energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Z energii magazynowanej w akumulatorach korzysta się na przykład jesienią, zimą lub wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż aktualnie nasza instalacja jest w stanie wyprodukować.
Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie domu w dodatkowe urządzenia elektryczne. Dzięki temu będziemy mogli zużyć nadwyżkę energii elektrycznej. Takimi urządzeniami mogą być na przykład pompy ciepła do ogrzewania, chłodzenia, czy przygotowywania c.w.u. Dodatkowo można stosować urządzenia AGD z tzw. funkcją opóźnienia lub planowania. Pozwoli to na pracę tych urządzeń w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała energię. Ponadto, jeśli posiadamy instalacją fotowoltaiczną z inwerterem hybrydowym oraz akumulatorami fotowoltaicznymi, to wyprodukowaną energię możemy przeznaczyć również na ładowanie baterii.
Zgodnie z ustaleniami prawnymi, energia wyprodukowana przez elektrownię fotowoltaiczną jest podłączona do sieci energetycznej operatora. Energia, która nie została przez nas wykorzystana na własne potrzeby, jest wysyłana do sieci. Działa to na zasadzie zewnętrznego magazynu energii. Natomiast gdy produkcja energii słonecznej nie wystarcza na zaspokojenie bieżących potrzeb, wtedy zgromadzoną wcześniej energię można bezpłatnie odebrać ze wcześniej wspomnianego magazynu w sieci.
Zgodnie z obowiązującym systemem upustów rozliczanym w ciągu jednego roku właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10kWp mogą odebrać z sieci 80% oddanej energii. Z kolei właściciele instalacji o mocy powyżej 10kWp do 40kWp mogę odebrać 70% oddanej wcześniej energii.
Na ten moment jest to niestety wciąż bardziej opłacalne rozwiązanie od instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem hybrydowych inwerterów fotowoltaicznych wyposażonych w magazyny energii.
Mamy nadzieję, że nowa odsłona programu „Mój Prąd” przyniesie dofinansowania na domowe magazyny energii. Pozwoli to również odciążyć sieć energetyczną.
Trójfazowe falowniki Growatt MOD TL3-XH
18.01.2023
Przenośna stacja ładowania Growatt Infinity 1500
17.01.2023
Ładowarki samochodowe Growatt THOR
17.01.2023
Falowniki Off-Grid Growatt SPF 3500ES / 5000ES
17.01.2023
Produkty GroHome
17.01.2023
Jednofazowe falowniki Growatt MIN TL-XH
17.01.2023
Podsumowanie roku 2022
16.01.2023
Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych
15.11.2021
Growatt THOR – inteligentne ładowarki samochodowe
03.11.2021
Mój Prąd 4.0 – wielki powrót w 2022 roku
29.10.2021