HOME BLOG NASZE PRODUKTY REALIZACJE ROZWIĄZANIA & DYSTRYBUCJA DO POBRANIA SZKOLENIA MONITORING SKLEP

Zaprojektuj układ magazynowania w ramach systemu Growatt SPH

Falownik hybrydowy firmy Growatt serii SPH jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań domowych oraz małych przemysłowych. Odpowiednio zaprojektowany system hybrydowy wykorzystujący serię SPH wraz z pakietem akumulatorów i innymi akcesoriami może zmaksymalizować samowystarczalność systemu solarnego i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

Growatt dostarczy zarówno falownik hybrydowy jak i akumulator litowo-jonowy. Zakres mocy falowników wynosi od 3kW do 100kW. Pojemność akumulatora litowego może wynosić 2,56 kWh przy modułowej konstrukcji obsługującej do 10 segmentów wyniesie 25,6 kWh całkowitej pojemności. Oprócz falownika i akumulatora istnieją również inne niezbędne komponenty do konfiguracji układu. Teraz dowiedzmy się jak prawidłowo skonfigurować układ.

 

Wybierz pojemność falownika i wielkość akumulatora

W pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowanie na energię zgodnie z naszym trybem życia uwzględniając pobór w dzień oraz w nocy.

Na przykład, dla mocy maksymalnej 2,5KW (dzień) i czasu pracy 3 godziny oraz mocy 400W (noc) I czasie pracy 8h, uwzględniając 80% DOD (rozładowanie do 20% pojemności), mamy do obliczenia następujący wzór:

(2.5kWh x 3h) + (0.4kWh x 8h) = 10.7kWh

Uwzględniając możliwości rozładowania akumulatora na poziomie 80%:

10.7kWh / 0.8 = 13.375kWh

Daje to magazyn energii o pojemności minimum 12.8kWh (wielokrotność 2.56kWh)

Poniżej tabela prezentuje przykładowe konfiguracje przebadane na podstawie standardowego zużycia w domu jednorodzinnym w Polsce:

Konfiguracja układu

Moc systemu PV 3-4KW 5-8KW 10KW
Dobowe nocne zużycie energii elektrycznej 3.8-6.8KWH 5.8-12.4KWH 12-18KWH
Konfiguracja SPH3000 + 7.68KWH SPH6000TL3-BH + 12.80KWH SPH10000TL3-BH + 17.92KWH

 

Wybierz urządzenie pomiarowe

W ofercie posiadamy następujące typy czujników:

  1. Przewodowy dla falowników jednofazowych (maksymalnie 5m)
  2. Bezprzewodowy dla falowników jednofazowych
  3. Licznik trójfazowych dla falowników jedno (praca z systemem 3F) oraz trójfazowych.

 

Standardowym czujnikiem jest przewodowy czujnik prądu, a licznik i bezprzewodowy czujnik prądu są rozwiązaniem opcjonalnym. Bezprzewodowym czujnikiem prądu jest Growatt SP-CT, co ułatwia instalację bez konieczności użycia kabla komunikacyjnego. Dzięki trójfazowemu licznikowi można zainstalować 1-fazowy falownik SPH podłączając do sieci 3-fazowej, licznik obsługuje komunikację poprzez RS485.

Wybór rejestratora danych z monitoring

Growatt zapewnia bezpłatny monitoring z wykorzystaniem serwera producenta. Aby połączyć się z serwerem Growatt, opcjonalnie dostępne są 2 rejestratory danych, ShineWiFi-S lub ShineLink, które klient musi wybrać w oparciu o różne scenariusze aplikacji. ShineWiFi-S jest łącznością WiFi i wymaga skonfigurowania połączenia z routerem, natomiast ShineLink jest typu plug-and-play, nie wymaga konfiguracji, jego Lanbox łączy się z routerem za pomocą kabla sieciowego, a moduł RF łączy się z portem falownika RS232. Komunikacja z Lanboxem i modułem RF jest bezprzewodowa (RF433) i automatyczna.

System monitorowania ShineWiFi-S

 

System monitorowania ShineLink

 

Monitoring online firmy Growatt zapewnia wiele korzyści, monitorowanie pracy systemu w czasie rzeczywistym, wyświetlanie produkcji energii słonecznej, zużycia i stopnia autokonsumpcji. Gdy falowniki są monitorowane online, Growatt może świadczyć zdalne usługi serwisowe zapewniające działanie systemu.

       Podgląd systemu                                               Wytwarzanie i zużycie

 

Urządzenie przełączające ATS

Falownik SPH posiada funkcję zasilania awaryjnego (EPS), co wymaga zastosowanie dodatkowego urządzenia przełączającego w postaci ATS-S (jednofazowy) lub ATS-T (trójfazowy). Urządzenie to służy, do separacji układu w momencie zaniku zasilania z sieci. Montowane w rozdzielni głównej jeśli falownik ma zasilać cały budynek lub w innym miejscu instalacji jeśli ma zasilać wydzielony obwód na przykład pompę ciepła.

 

Trzy tryby pracy:

SPH obsługuje trzy tryby pracy. Domyślnie jest to tryb samozasilania, w którym instalacja fotowoltaiczna (PV) w pierwszej kolejności obsługuje obciążenie domowe a następnie, w przypadku wystąpienia nadmiarowej mocy, ładuje akumulator. Jeśli jednak moc PV nie jest wystarczająca do pokrycia obciążenia domowego, wówczas akumulator rozładowuje się, aby pokryć obciążenie domowe jednocześnie z energią PV. Ponadto, jeśli moc nadal nie będzie wystarczająca, instalacja będzie pobierała moc z sieci. Układ został zaprojektowany tak, aby maksymalnie zwiększyć zużycie własnej energii przez system i w jak największym stopniu wykorzystać energię słoneczną i pochodzącą z akumulatora. Tryb akumulatorowy i tryb sieciowy można zaprogramować. Kiedy system pracuje w trybie akumulatorowym, należy ustawić okres czasu, w którym SPH będzie ładował akumulator energią PV lub nawet AC (taryfa dwustrefowa – dzień/noc), aby zapewnić, że akumulator jest w pełni naładowany. Tryb sieciowy będzie dostępny tylko w przypadku pracy z inteligentną siecią energetyczną. Jest to tryb wspomagający sieć energetyczną, jak np. regulacja szczytów i dostosowanie częstotliwości.

Magazynowanie energii dużych mocy – Przeczytaj więcej pod tym adresem

Przykłady zastosowania w Europie: